Nekem ez is kézműves tevékenység, különösen ha én csinálom. Mostanában sok rémtörténetet olvastam hallottam borzalmas kivitelezőkről, "szakemberekről", ezen a beavatáson én is túl vagyok, a felújítandó lakásunk még közel sincs készen, de volt egy pont amikor már funkcionáltak a legfontosabb dolgok, amikor azt mondtam, jó akkor talán jobban járunk, ha inkább én folytatom. Ahogy tudom.
Nem mondom, hogy egyszerű, de nagy könnyebbség, hogy csak magamra haragudhatok, ha valami nem úgy alakul ahogyan elképzeltem. Közben nagy tanítás az elengedésről és az elfogadásról is.
Amikor megvettük a lakást, majdnem minden helyiségben koszos, elöregedett tapéta volt a falakon. Ezek eltávolítását és a tisztasági festést szobafestőre bíztuk. A mennyezet fehérre lett festve, a falakhoz pedig kikevertünk egy nagyon finom, krémesen szürke árnyalatot. Feltetettünk egy keskeny díszlécet is, ami valahogy hiányzott és azért is, mert azt gondoltam ez később megkönnyíti majd a festést, ha más színt szeretnék a falakra. Egy semleges alapot szerettem volna, úgy általában a lakásban, időt hagyni, hogy kialakulhassanak a dolgok.
A nagy semlegességben egy idő után nagyon elkezdtek hiányozni a színek. Tavaly nyáron hirtelen felindulásból - a 40 fokos kánikulában - átfestettem a konyhát és a gyerekszobát. Nagyon elégedett volt vele itthon mindenki. A legnagyobb öröm az, amikor valami mindannyiunknak tetszik. ( És még a barátainknak is.)
Az idei nyáron a hálószobát szerettem volna felújítani. Kis csúszással ugyan, de végül sikerült kifestenem. De hogy is kezdődött?
A háló helyén eredetileg konyha volt, az egészet újra kellett vakolni, a friss vakolatok pedig idővel repedeznek, ez nálunk sem volt másként.
Úgyhogy éppen ideje volt hozzányúlni. Tépelődtem azon, hogy írjak-e a festés folyamatáról. Mert festeni mindenki tud, de azért érhetik közben az embert meglepetések -ezt tapasztalatam én is. Nekem olyan sokat segített és segít a mai napig is, ha találok a neten tanácsokat, tapasztalatokat, felújítással vagy bármilyen számomra aktuális dologgal kapcsolatban. Ha arra gondolok, hogy milyen lakásállományt örökölt az én nemzedékem és a nálam fiatalabbak is, akik otthont alapítanának, akkor azt gondolom érdemes leírni egy szobafestés történetét is. Most csak a falakat festettem, a mennyezetet nem.
Mire volt szükség:
- festőhenger + rúd
- festőtálca
- ecset
- festőszalag
- takarófólia / újságpapír
- glett
- spakli
- csiszolóvászon
- mélyalapozó
- festék
- létra
- festékkeverő szár
- fúrógép
- Először is le kell takarni a padlót, aztán festőszalaggal leragasztani a szegélyléceket, az ablak- és ajtótokokat, villanykapcsolókat, mindent védeni, amit nem szeretnénk összefestékezni.
- Repedések kiglettelése. Én előre kikevert glettet használtam, mert nem kellett annyira sok. A mélyebb lyukakat száradás után többször kell újraglettelni. (pl. szög, furat helye)
- Száradás után a glettelt felület csiszolása. (csiszolószivaccsal egyszerűbb)
- Alapozófolyadék felhordása. ( Ez egy vízzel higítandó folyadék, amire azért van szükség, hogy az előző festékréteget ne szedje le a henger festésnél. Ez rendkívül kelemetlen, ilyenkor szedhetjük le darabokban a festőhengerről az előző színt, javíthatjuk a lehámlott felületet és bevehetünk egy nyugtatót. Én jártam már így, azóta alapozok, de ez kitölti a felületet is, így kevesebb festéket vesz majd fel. Előbbi probléma a hengerrel festésnél történik általában, ezért a sarkokon, szegélylécek, kapcsolók körül, ahol ecsetet használunk nem szükséges , legalábbis én így tapasztaltam.
- Festék felkeverése, első réteghez kis mértékű higítása. Ehhez kell a festékkeverő szár, amit a fúrógépbe illesztünk és mehet is a profi festékkeverés. Ez egy rendkívül fontos eszköz, különösen, ha mi keverjük ki a kívánt színt.(Nekünk több is van belőle, mert amikor úgy elpakolom, hogy nem találom, akkor veszek egyet, mert nincs jó háztartás festékkeverő szár nélkül!)
- Festék felhordása festőhengerrel - A FESTÉS! A hengert mindig alulról felfelé kezdjük el gurítani, mert így nem csöpög (ugye, hogy ugye). Aztán oldalazva, kicsit keresztbe, a lényeg, hogy minél egyenletesebben legyen szétterítve a festék.
- Szegélyek, sarkok, festése ecsettel, ahol nem tudjuk használni a hengert. Itt van szükség a létrára.
- Az első réteg száradása után a második réteg festék felhordása. Itt szokták ajánlani,hogy ne higítsuk a festéket a megfelelő fedés miatt, de én szinte minden festéket higítok egy nagyon picit, mert a jó minőségű festékek általában sűrűek, kevésbé tudok velük jól dolgozni. Ezt úgy közben lehet kitapasztalni. Természetesen a folyamatok között mindig be kell tartani az ajánlott száradási időt!
- Takarások felszedése, takarítás, kisebb hibák javítása, ahol például a ragasztószalag eltávolítása után egyenetlen a festés.
Hát valahogy így.
Mivel a háló északkeleti tájolású, rövid ideig süt be a nap és mindenképpen a lakás leghidegebb szobája is egyben, szerettem volna kuckósítani, nyugodttá és melegebbé tenni. Sokáig kerestem mire megtaláltam ezt a leginkább dohány színű árnyalatot. Nincs reflektorom a fotózáshoz, ezért nem igazán jók a fotók, de az olvasólámpákkal egészen jól látszik a szín. (Éljen, éljen, végre vannak olvasólámpák is!!!)